بازگشت
11/09/1389   چهره‌های ماندگار دوبلاژ تقدیر می‌شوند

قرار است انجمن روز شنبه 13 آذرماه بعد از ساعت 18 از ژاله علو، پرویز بهرام و احمد رسول‌زاده سه استاد دوبلاژ ایران که در سه دوره از همایش چهره‌های ماندگارهم به عنوان چهره‌های برجسته معرفی شدند، تجلیل و قدردانی کند. دراین مراسم هنرمندان دوبلور نیز حضور دارند.
به گزارش مهر انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم از ژاله علو، احمد رسول‌زاده و پرویز بهرام دوبلور که در سه دوره از همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره‌ برجسته هنری معرفی شدند، تجلیل می‌کند.

امیرعطرچی، مدیر روابط عمومی انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم دراین باره گفت: قرار است انجمن روز شنبه 13 آذرماه بعد از ساعت 18 از ژاله علو، پرویز بهرام و احمد رسول‌زاده سه استاد دوبلاژ ایران که در سه دوره از همایش چهره‌های ماندگارهم به عنوان چهره‌های برجسته معرفی شدند، تجلیل و قدردانی کند. دراین مراسم هنرمندان دوبلور نیز حضور دارند.

ژاله علو متولد سال 1306 وفارغ‌التحصیل هنرستان عالی هنرپیشگی است که کار حرفه‌ای را در دوبله از سال 1332 شروع کرد و از سال 1328هم به ایفای نقش در تئاتر پرداخت. او مدیریت دوبلاژ بسیاری از کارتون‌های موفق از جمله آثار والت دیزنی را بر عهده داشت.

از گویندگی او می‌توان به نقش‌هایی چون سوزان هیوارد، سوفیا لورن، مورین اوهارا و ... در فیلم‌های "فاتح"، "در دام والدین"، "خانه قایقی" و ... اشاره کرد. او در کارتون‌های "الفی اتکینز"، "پت پستچی"، "سفیدبرفی" و .... صحبت کرده است.

احمد رسول‌زاده متولد سال 1309 تبریز است. شروع حرفه‌ای او در دوبله از سال 1332 و بازی در تئاتر از سال 1326 بود. ویژگی صدای رسول‌زاده صدای پیرمردهای مهربان اما جدی و مصم است. از گویندگی نقش‌های شاخص او می‌توان به عمرمختار (آنتونی کویین)، تابستان گرم و طولانی ( اورسن ولز)، مردی برای تمام فصول ( ارسن ولز)، جدال درآفتاب (لایونل باریمور)، دکتر ژیواگو (رالف ریچاردسن) نام برد.

رسول‌زاده مدیریت دوبلاژ فیلم‌های "پدرخوانده"، "بن هور"، "تابستان گرم و طولانی"، "وداع با اسلحه"، "فراربزرگ" و... را بر عهده داشته است.

پرویز بهرام، متولد سال 1312 بابل و کارشناس حقوق قضایی است. وی فعالیت خود را ازسال 1328 یعنی زمان شروع کار دوبله در ایران آغاز کرد. بهرام یکی از کسانی است که در پایه‌ریزی دوبله ایران نقش به سزایی داشته است. اولین فیلمی که او در گویندگی آن شرکت داشت فیلم ایتالیایی "هنرپیشه" بود.
یکی از برجسته ترین فیلم‌هایی که درهمان اوایل، مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده گرفت، فیلم برجسته"ابله" اثر نویسنده معروف داستایوفسکی" است.

آثار برجسته‌ای از او بر جای مانده که می‌توان به گویندگی در نقش ژان وال ژان در سریال "بینوایان"، نقش آنتونی با بازی جیمز میسون در فیلم سینمایی "آنتونی کلوپاترا"، نقش اتلو در فیلمی به همین نام با بازی "سر گی باندارچک" ، بازیگر مشهور لارنس الویه درفیلم "هانری هشتم"، فیلم "مادام بوآری"اثر معروف گوستاو فلوبر، نقش ناپلئون به جای بازیگر معروف هربرت لوم در فیلم "جنگ و صلح" اثر نویسنده معروف تولستوی به کارگردانی کینگ و ... اشاره کرد.

او در گویندگی و مدیریت دوبلاژ فیلم‌های مستند نیز بسیار زبردست است و فیلم مستند "جاده ابریشم" با صدای او ماندگار شده است.

منبع خبر :